Kniha zatmění - 18.kapitola (2.ČÁST)

10. prosince 2010 v 14:13 | KATKA |  Zatmění - kniha
"Vidíš, co tady dělám?" ptal se. "Ano, přesně takhle," povzbuzoval. "Soustřeď se na strany. Nezapomínej, kde bude jejich terč. Buď v pohybu."
Edward byl neustále soustředěný, sledoval a taky poslouchal, co ostatní nemohli vidět.
Víčka mi těžkla a už jsem je skoro neudržela. Poslední dobou jsem špatně spala a teď už jsem byla na nohou skoro čtyřiadvacet hodin. Opřela jsem se o Edwardův bok a přivřela oči.
"Už jsme skoro hotoví," zašeptal.
Jasper to potvrdil, když se poprvé otočil čelem k vlkům a bylo vidět, jak je mu to nepříjemné. "Tohle budeme dělat i zítra. Budeme rádi, když se zase přijdete podívat."
"Ano," odpověděl Edward Samovým chladným hlasem. "Budeme tady."
Pak si Edward povzdychl, pohladil mě po paži a ustoupil ode mě. Otočil se ke své rodině.
"Smečka si myslí, že by bylo užitečné seznámit se s pachem každého z nás - aby se později nezmýlili. Prosí, abychom stáli naprosto klidně, tím jim to usnadníme."
"Samozřejmě," řekl Carlisle Samovi. "Cokoliv potřebujete."
Ozvalo se ponuré hluboké vrčení, jak vlčí smečka vstala.
Oči jsem měla zase dokořán, na vyčerpání jsem v tu ránu zapomněla.
Temná čerň noci začínala blednout - slunce rozjasňovalo mraky daleko na druhé straně hor, ačkoliv ještě neosvětlilo horizont. Jak se vlci přibližovali, bylo najednou možné rozeznat jejich tvary… barvy.
Sam byl v čele, samozřejmě. Neuvěřitelně veliký, černý jako půlnoc, oživlá noční můra - doslova; když jsem tenkrát spatřila Sama a ostatní na louce, nejednou potom hráli v mých špatných snech hlavní roli.
Teď jsem je viděla všechny, ke každému páru očí jsem mohla přiřadit jedno ohromné tělo. Vypadalo to, že je jich víc než deset. Pohled na ně byl ohromující.
Koutkem oka jsem viděla, že mě Edward sleduje a dává pozor, jak budu reagovat.
Sam se přiblížil ke Carlisleovi, který stál vpředu; celá smečka se mu držela v patách. Jasper ztuhl, ale Emmett, který stál vedle Carlislea z druhé strany, se usmíval a byl uvolněný.
Sam přičichl ke Carlisleovi a zdálo se, jako by sebou slabě cukl. Pak postoupil k Jasperovi.
Očima jsem přelétla obezřetnou vlčí formaci. Byla jsem si jistá, že bych na některé nováčky dokázala ukázat prstem. Byl tam světle šedý vlk, který byl mnohem menší než ostatní, srst vzadu na krku se mu ježila odporem. Pak tam byl další, barvy pouštního písku, který v porovnání s ostatními vypadal neohrabaně, jako by nevěděl, co s tělem. Vydal ze sebe tiché zaskučení, když Sam poodstoupil a zanechal ho samotného mezi Carlislem a Jasperem.
Zastavila jsem se u vlka hned za Samem. Jeho kožich byl červenohnědý a delší a huňatější, než měli ostatní. Byl skoro tak vysoký jako Sam, druhý největší ve skupině. Jeho postoj byl uvolněný, k tomu, co ostatní považovali za těžkou zkoušku, přistupoval se zjevnou nonšalancí.
Ten ohromný narudle zbarvený vlk zřejmě vycítil můj pohled a upřel na mě známé černé oči.
Opětovala jsem mu jeho pohled a snažila se uvěřit tomu, co už jsem věděla. Cítila jsem, že se mi ve tváři zračí fascinovaný údiv.
Vlk pootevřel tlamu a ohrnul pysky přes dásně. Vypadal děsivě, ale pak vyplázl jazyk ke straně a předvedl vlčí úsměv.
Zachichotala jsem se.
Jacob v úsměvu odhalil špičáky. Opustil svoje místo v řadě a nevšímal si pohledů, kterými ho sledovala smečka. Pomalým klusem oběhl Edwarda s Alicí, až byl na dva kroky ode mě. Kmitl pohledem k Edwardovi a zastavil se.
Edward stál nehybně jako socha a pořád mě sledoval, aby viděl, jak se zachovám.
Jacob pokrčil přední tlapy a sklonil hlavu, takže jeho obličej nebyl výš než můj. Díval se na mě a odhadoval moji reakci úplně stejně jako Edward.
"Jacobe?" vydechla jsem.
Odpověděl mi hlubokým hrdelním zabručením, které znělo jako smích.
Natáhla jsem ruku, prsty se mi lehce třásly, a dotkla se červenohnědého kožichu na jeho tváři.
Černé oči se zavřely a Jacob si do mé ruky položil svou velkou hlavu. Z hrdla mu znělo spokojené vrnění.
Kožich měl měkký a hrubý zároveň, hřál mě na kůži. Zvědavě jsem mu ho prohrábla prsty, dívala se, jakou má strukturu. Pohladila jsem ho na krku, kde byla barva sytější. Nenapadlo mě, jak daleko jsem zašla; Jacob mi najednou bez varování olízl obličej od brady po linii vlasů.
"Fuj! To se nedělá, Jaku!" hubovala jsem, uskočila a pak ho plácla, jako kdyby byl člověk. Uhnul mi a kašlavý štěkot, který mu vycházel mezi zuby, byl zcela určitě smích.
Utřela jsem si obličej rukávem košile a neubránila jsem se smíchu.
V tu chvíli jsem si uvědomila, že se na nás všichni dívají, Cullenovi i vlkodlaci - Cullenovi se zmatenými a trochu znechucenými výrazy. Bylo těžké poznat, co si myslí vlci. Měla jsem dojem, že Sam se tváří nešťastně.
A pak jsem si všimla, že Edward se na mě nervózně dívá a zjevně je zklamaný. Došlo mi, že ode mě čekal jinou reakci. Že se dám do křiku a v hrůze uteču, například.
Jacob se zase zasmál.
Ostatní vlci se dali na ústup, a jak se vzdalovali, nespouštěli z Cullenových oči. Jacob stál vedle mě a díval se, jak odcházejí. Brzy zmizeli v temném lese. Jenom dva váhavě postávali mezi stromy, dívali se na Jacoba a z jejich postoje vyzařovala úzkost.
Edward si vzdychl, přišel ke mně a vzal mě za ruku. Jacoba si nevšímal.
"Jsi připravená jít?" zeptal se mě.
Než jsem mohla odpovědět, díval se přese mě na Jacoba.
"Ještě jsem si nepromýšlel všechny podrobnosti," řekl a odpověděl tak na otázku v Jacobových myšlenkách.
Jacob - vlk neústupně zavrčel.
"Je to komplikovanější," namítl Edward. "Nestarej se; zajistím, aby tam bylo bezpečno."
"O čem to mluvíš?" zeptala jsem se.
"Jenom diskutujeme o strategii," řekl Edward.
Jacob zakýval hlavou dozadu a dopředu a podíval se nám do tváře. Pak najednou vyrazil k lesu. Jak se rychle vzdaloval, poprvé jsem si všimla čtverečku složené černé látky, který měl připevněný k zadní noze.
"Počkej," zavolala jsem a jedna ruka se mi automaticky napjala, abych po něm sáhla. Ale v několika vteřinách zmizel mezi stromy a ti druzí dva vlci ho následovali.
"Proč odešel?" zeptala jsem se uraženě.
"Vrátí se," odpověděl Edward. Vzdychl. "Chce být schopen mluvit sám za sebe."
Sledovala jsem kraj lesa, kde Jacob zmizel, a opřela jsem se zase o Edwardův bok. Byla jsem na pokraji zhroucení, ale přemáhala jsem se.
Jacob přiklusal zpátky na dohled, tentokrát po dvou nohách. Širokou hruď měl nahou, vlasy rozcuchané a chundelaté. Měl na sobě jenom černé tepláky, bosýma nohama chodil po studené zemi. Byl teď sám, ale tušila jsem, že jeho přátelé otálejí mezi stromy, ukrytí před našimi pohledy.
Netrvalo dlouho, než přeběhl pole, ačkoliv se oklikou vyhnul Cullenovým, kteří stáli a tiše hovořili ve volném kroužku.
"Tak fajn, pijavice," navázal Jacob v rozhovoru, který jsem neslyšela, když byl jen pár kroků od nás. "Co je na tom tak složitého?"
"Musím zvážit každou možnost," odpověděl Edward nevzrušeně. "Co když se k vám někdo dostane?"
Jacob se při té představě pohrdlivě ušklíbl. "Dobře, tak ji přivez do rezervace. Stejně necháváme Collina a Bradyho stát v záloze. Bude tam v bezpečí."
Zamračila jsem se. "To mluvíte o mně?"
"Jenom chci vědět, co má v plánu s tebou udělat během boje," vysvětloval Jacob.
"Se mnou udělat?"
"Nemůžeš zůstat ve Forks, Bello." Edward promluvil konejšivým hlasem. "Vědí, kde tě tam hledat. Co kdyby nám některý proklouzl?"
Žaludek se mi zhoupl a krev mi zmizela z obličeje. "A co Charlie?" vydechla jsem.
"Bude s Billym," uklidňoval mě Jacob rychle. "I kdyby táta musel spáchat vraždu, aby ho tam dostal, udělá to. Ale to snad nebude třeba. Je to v sobotu, že ano? To je zápas."
"Tuhle sobotu?" zeptala jsem se a hlava se mi zatočila. Měla jsem závrať a myšlenky mi zmateně přeskakovaly. Zamračila jsem se na Edwarda. "No vidíš, sakra! A co tvůj dárek k zakončení studia?"
Edward se zasmál. "Počítá se nápad," připomněl mi. "Ty lístky můžeš dát někomu jinému."
Rychle mi přišla inspirace. "Angele a Benovi," rozhodla jsem se okamžitě. "Alespoň je tak dostanu z města."
Dotkl se mé tváře. "Nemůžeš všechny evakuovat," řekl mi něžným hlasem. "To, že tě schováme, je jenom bezpečnostní opatření. Jak jsem ti říkal - všechno půjde hladce. Nebude jich ani dost na to, aby nás zabavili všechny naráz."
"Tak jak, necháme ji v La Push?" vmísil se Jacob netrpělivě do hovoru.
"Tam byla mockrát," namítl Edward. "Nechala všude po sobě stopy. Alice vidí, že na lov přijdou jenom velmi mladí upíři, ale ty musel někdo stvořit. Za tím vším je někdo zkušenější." Edward se odmlčel a podíval se na mě. "Ať je to kdokoliv, tohle všechno bymohlo sloužit k odvedení naší pozornosti. Alice uvidí, až se ten dotyčný rozhodne sám se přijít podívat, ale v době, kdy takové rozhodnutí padne, můžeme mít plné ruce práce. A na to možná někdo spoléhá. Nemůžu ji nechat někde, kde bývá často. Musí být těžké ji najít, pro všechny případy. Je to velmi nepravděpodobné, ale já nehodlám nic riskovat."
Dívala jsem se na Edwarda, jak to vysvětloval, a čelo se mi krabatilo. Pohladil mě po paži.
"To já jen z opatrnosti," uklidňoval mě.
Jacob pokynul do hlubokého lesa na východ od nás, k rozlehlému pohoří Olympic Mountains.
"Tak ji schovej tam," navrhl. "Je tam milion možností - místa, kde každý z nás může být za pár minut, když to bude třeba."
Edward zavrtěl hlavou. "Její pach je příliš silný a v kombinaci s mým snadno rozeznatelný. I kdybych ji nesl, zanechali bychom stopu. Naše stopa je všude po kraji, ale ve spojení s Belliným pachem by upoutala jejich pozornost. Nejsme si jistí, kterou cestou se přesně vydají, protože to sami ještě nevědí. Kdyby narazili na její pach dřív, než najdou nás…"
Oba dva se zašklebili současně, jejich obočí se stáhlo.
"Chápeš, že je to problém."
"Musí být způsob, jak to provést," zamručel Jacob. Zíral k lesu a špulil rty.
Zhoupla jsem se na chodidlech. Edward mi položil paži kolem pasu, přitáhl si mě blíž a podpíral mě.
"Musím tě dostat domů - jsi vyčerpaná. A Charlie se brzy vzbudí…"
"Počkej vteřinku," řekl Jacob a obrátil se zpátky k nám s očima rozzářenýma. "Můj pach tě odpuzuje, že jo?"
"Hmm, to není špatné." Edward byl o dva kroky napřed. "To je možné." Otočil se ke své rodině. "Jaspere?" zavolal.
Jasper zvědavě vzhlédl. Přišel s Alicí, která byla o půl kroku za ním. Její obličej byl zase frustrovaný.
"Dobře, Jacobe," přikývl Edward.
Jacob se otočil ke mně s podivnou směsicí emocí v obličeji. Byl zřetelně nadšený tím svým novým plánem, ale také mu bylo nepříjemné stát tak blízko nepřátelským spojencům. A pak jsem zbystřila zase já, protože ke mně natáhl paže.
Edward se zhluboka nadechl.
"Chceme vyzkoušet, jestli dokážu zamaskovat tvůj pach natolik, abys nezanechávala stopu," vysvětlil mi Jacob.
Podezíravě jsem se dívala na jeho rozevřenou náruč.
"Musíš mu dovolit, aby tě nesl, Bello," řekl mi Edward. Jeho hlas byl klidný, ale slyšela jsem, jak potlačuje znechucení.
Zamračila jsem se.
Jacob na mě netrpělivě zakoulel očima, sklonil se a vzal mě do náruče.
"Nechovej se jako malá," zamručel.
Ale jeho oči střelily k Edwardovi, stejně jako moje. Edwardův obličej byl vyrovnaný a klidný. Promluvil na Jaspera.
"Bellin pach je pro mě mnohem silnější - myslel jsem, že by test byl spolehlivější, kdyby ho provedl někdo jiný."
Jacob se od nich otočil a rychle kráčel do lesa. Obklopila nás tma, ale já jsem mlčela. Pusu jsem měla našpulenou, v Jacobově náruči mi bylo nepříjemně. Přišlo mi to příliš intimní - určitě mě nemusel držet až tak pevně - a proti své vůli jsem přemítala, jaký je to pro něj pocit. Připomínalo mi to moje poslední odpoledne v La Push, a na to jsem nechtěla myslet. Založila jsem paže na prsou a naštvalo mě, když mi to dlaha na ruce připomněla.
Nešli jsme daleko; udělal široký oblouk a vrátil se na mýtinu z jiného směru, asi tak na půl fotbalového hřiště od našeho výchozího bodu. Edward tam stál sám a Jacob zamířil k němu.
"Teď už mě můžeš postavit na zem."
"Nechci riskovat, že zkazím experiment." Zpomalil krok a přitiskl si mě pevněji k sobě.
"Ty jsi tak protivný," zamručela jsem.
"Díky."
Zničehonic stáli vedle Edwarda Jasper s Alicí. Jacob udělal ještě jeden krok a pak mě postavil na zem dva metry od Edwarda. Ani jsem se na Jacoba nepodívala, šla jsem k Edwardovi a vzala ho za ruku.
"No?" zeptala jsem se.
"Pokud se ničeho nedotkneš, Bello, nedokážu si představit nikoho, kdo by do té stopy strkal nos tak blízko, aby zachytil tvůj pach," řekl Jasper s úšklebkem. "Byla téměř úplně zastřená."
"Naprostý úspěch," souhlasila Alice a nakrčila nos.
"A to mi vnuklo nápad."
"Který bude fungovat," dodala Alice sebejistě.
"Chytré," souhlasil Edward.
"Jak to můžeš snést?" zašeptal mi Jacob.
Edward si Jacoba nevšímal. Zadíval se na mě a vysvětloval: "My - no, vlastně ty, Bello - zanecháš na mýtině falešnou stopu. Novorození jdou na lov, tvůj pach je vzruší, a oni přijdou přesně tou cestou, po které my budeme chtít, a ani je nenapadne tušit nějakou léčku. Alice už vidí, že to vyjde. Až zachytí náš pach, rozptýlí se a pokusí se nás napadnout ze dvou stran. Polovina jich půjde lesem, tam se Alicino vidění najednou ztrácí…"
"Jo!" zavýskl Jacob.
Edward se na něj usmál úsměvem skutečného spojence.
Bylo mi špatně. Jak se do toho můžou tak nadšeně hrnout? Jak to snesu, mít je oba v nebezpečí? To neustojím.
Ani nápad.
"To nepadá v úvahu," prohlásil najednou Edward a jeho hlas byl znechucený. Nadskočila jsem, obávala se, že nějak slyšel moje rozhodnutí, ale on se díval na Jaspera.
"Já vím, já vím," řekl Jasper rychle. "Ani jsem o tom neuvažoval vážně."
Alice mu stoupla na nohu.
"Kdyby Bella na mýtině skutečně byla," vysvětloval jí Jasper, "rozběsnilo by je to. Nebyli by schopní soustředit se na nic jiného než na ni. A my bychom je pak snadno skolili jednoho po druhém…"
Edwardův zlobný pohled přinutil Jaspera vzít svůj nápad zpátky.
"Samozřejmě je to pro ni příliš nebezpečné. Byla to jen zbloudilá myšlenka," řekl rychle. Ale po očku se na mě zamyšleně podíval.
"Ne," prohlásil Edward. Bylo jasné, že je to jeho poslední slovo.
"Máš pravdu," souhlasil Jasper. Vzal Alici za ruku a vydali se zpět za ostatními. "Nejlepší dva ze tří?" slyšela jsem ho, jak se jí ptá, jak šli zase cvičit.
Jacob se za nimi znechuceně díval.
"Jasper se dívá na věci z vojenské perspektivy," obhajoval Edward bratra tiše. "Hledá všechny možnosti - je to důkladnost, ne bezcitnost."
Jacob se pohrdlivě ušklíbl.
Nevědomky přistoupil blíž, plně soustředěný na plánování akce. Už byl jen metr od Edwarda, a jak jsem stála mezi nimi, cítila jsem ve vzduchu hmatatelné napětí. Bylo to jako statická elektřina, nepříjemný náboj.
Edward se vrátil zpátky k práci. "Přivezu ji sem v pátek odpoledne, aby zanechala falešnou stopu. Můžeš se tu s námi potom setkat a odnést ji na jedno místo, které znám. Je úplně mimo a dalo by se snadno ubránit, kdyby na to došlo, ale to si nemyslím. Já se tam vydám jinou cestou."
"A pak co? Necháš ji tam s mobilním telefonem?" zeptal se Jacob kriticky.
"Máš lepší nápad?"
Jacob se samolibě usmál. "To bych řekl, že mám."
"Aha… Musím uznat, pse, že to taky není špatné."
Jacob se ke mně rychle otočil, jako kdyby si u mě chtěl šplhnout tím, že mě zasvětí do hovoru. "Snažili jsme se přemluvit Setha, aby zůstal doma s těmi dvěma mladšími, protože je na to taky ještě mladý. Ale on si postavil hlavu a vzdoruje. Tak jsem pro něj vymyslel nový úkol - mobilní telefon."
Snažila jsem se tvářit, že jsem to pochopila. Nikoho jsem nepřesvědčila.
"Dokud bude Seth Clearwater ve své vlčí podobě, bude spojený se smečkou," vysvětloval mi Edward. "Vzdálenost není problém?" dodal a otočil se k Jacobovi.
"Ne."
"Přes čtyři sta kilometrů?" zeptal se Edward. "To je úctyhodné."
Jacob si zase chtěl šplhnout. "To je nejdál, kam jsme se dostali, abychom to vyzkoušeli," řekl mi. "Spojení bylo parádně čisté."
Nepřítomně jsem přikývla; vzpamatovávala jsem se ze zjištění, že malý Seth Clearwater je už taky vlkodlak, a nedokázala jsem se soustředit. V duchu jsem viděla Sethův veselý úsměv. Tolik se podobal Jacobovi, když byl mladší; vždyť mu není víc než patnáct, možná ani to ne. Jeho nadšení u ohně při zasedání rady najednou dostalo nový význam…
"Je to dobrý nápad," musel Edward uznat, ne zrovna ochotně. "Budu klidnější, když tam bude Seth, i když tu nebude možnost okamžité komunikace. Nevím, jestli bych byl schopný nechat tam Bellu samotnou. Když si pomyslím, kam až to došlo! Spoléhat se na vlkodlaky!"
"Bojovat s upíry, a ne proti nim!" napodobil Jacob Edwardův znechucený tón.
"No, několik jich přece jen budete muset skolit," připomněl Edward.
Jacob se usmál. "Od toho jsme tady."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama